Balkónové rostliny – jak nejlépe zkombinovat barvy, aby nevznikl chaos?

Určitě jste si všimli některých truhlíků, které v létě září všemi barvami, a pak jsou ty, které působí decentně, ale zároveň mají v sobě jakousi vysokou eleganci a ladnost?

Rozdíl mezi těmi dvěma způsoby je v kombinaci barev

Jak tedy na to, abychom neměli truhlíky přeplácané od žluté barvy, přes fialovou, oranžovou k červené a bílé zároveň?

Vždy se snažíme volit barvy, které jsou si svým odstínem podobné. Tedy odstíny žluté, oranžové nebo červené a k tomu truhlík zjemnit nějakou pastelovou barvou či bílou bakopou nebo tařicí. Je krásné mít v truhlíku např. červené muškáty nebo oranžové petunie a k nim něco žlutého (minipetunky) nebo bílého (bakopa, tařice,..).

Je krásné nemít truhlík přehlcený květy, ale zařadit jeden druh ozdobný listem. Na obrázku výše vidíte, jak dokáže dojem z osázení truhlíku zvednout muškát se žlutě panašovanými listy.

Někdy může směs mnoha barev působit chaoticky

Na tomto obrázku je vidět, že majitelka chtěla mít v nádobě co nejvíce barev, které ale působí nešťastně a poněkud rušivě. Když se podíváte na obrázek výše s růžovým muškátem, bílou tařicí a žlutě panašovanými listy, troufnu si říct, že když si budete chtít po nějaké chvíli vybavit dojem a rostliny z nádoby, vzpomenete si, co tam bylo zasazené.

Tady je toho tolik, že po chvilce už nevíme, na jaké druhy jsme se vlastně dívali. Máme tu červený muškát, žluté minipetunie (Milion Bells), fialové petunie, modré lobelky, žluté krásnoočko…

Barevný kruh

Tento kruh zobrazuje vztahy barev, kdy můžeme zjednodušeně říci, že barvy umístěné na kruhu vedle sebe, vytvářejí dojem harmonie, kdežto barvy na protilehlých stranách jsou barvy kontrastní a měli bychom s nimi zacházet opatrně.

To platí hlavně o truhlících a dalších balkónových nádobách, kde nám přes léto kvete všechno najednou a pak může vzniknout dojem barevného chaosu.

Ukázka harmonicky sladěného truhlíku

Barevný dojem vždy můžeme zjemnit bílou (neutrální) v podobě jemných droboučkých kvítků, příp. jemně žlutou nebo jemně modrou, pokud máme v truhlíku převahu růžových či modře kvetoucích rostlin.

Na záhonu už je situace jiná, protože tam většinou nenastane tak často situace, kdy by nám kvetla najednou kombinace rostlin fialově a oranžově zbarvených. Tomu bychom se měli pokud možno vyvarovat.

V tomto provedení růžový muškát a bílá a jemně modrá bakopa. Působí to velmi elegantně, skoro by se dalo říci, že by z toho byla nádherná svatební kytice. 🙂

Na tomto obrázku vidíme kromě krásně zbarvených muškátů také vzadu vykukující levanduli, modrou bakopu a bílou laločnici (Lobularia). A zase opět doladěno do bílorůžova. 🙂

Něco pro milovníky oranžové a červené

Tady je názorně vidět to, o čem hovoří barevný kruh. Když dodržíme zásady barevného spektra a budeme kombinovat barvy, ležící na kruhu vedle sebe, vznikne nádherný dojem harmonie, který upoutá oči každého návštěvníka.

Mimochodem tmavě rudé verbeny jsou lákadlem pro motýly!

Zde máme vyváženou souhru fialových petunií, světle růžového převislého muškátu a žlutého bidensu. Ten doporučuji dát do truhlíku pouze jeden kus, protože se hodně rozrůstá a mohlo by se stát, že by přerostl všechny ostatní druhy.

lichořeřišnice

Krásné je i zákoutí z lichořeřišnice, která pokrývá zábradlí na terase. Mimo jiné má lichořeřišnice kromě ozdobného efektu hlavně léčivé účinky, kdy působí jako přírodní antibiotikum (více o jejích účincích zde>>).

Lichořeřišnice je známá tím, že má různé odstíny květů od oranžové po žlutou.

A na závěr moje snad nejoblíbenější kompozice jižního okna z muškátů, převislé Milion Bells se žlutými a růžovými kvítky, do toho jsem přidala jako „výplň“ bíle panašovaný plectranthus, který v té záplavě květů není skoro vidět, ale jeho dlouhé výběžky visí dolů z truhlíku, což je působivé.

Dále můžeme jako doplněk použít i Helichrysum, které má stříbrošedé zajímavé listy, které tvoří z truhlíku opět dlouhé výběžky.

Napište mi, které truhlíky a čím vysazujete vy a které barvy máte nejraději. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.