Co znamenají černé skvrny listech

Dnes bych vám chtěla ukázat,  jak se může projevit nadměrná zálivka na kvalitě listů pokojových rostlin. I přesto, že si dávám pozor, abych rostliny zalévala jen přiměřeně a vždy, když je substrát vyschlý, podařilo se mi jim způsobit takovéto nehezké skvrny na listech.

Jaké jsou příčiny?

Pokud vidíte na listech svých pokojových rostlin tmavé skvrny jako na horním obrázku, které při doteku rozemneme rukou a trhají se jako papír, jedná se o přemokření rostliny.

I když si na to v zimních měsících dávám pozor a snažím se zalévat jen vždy, když je substrát suchý, stejně se mi podařilo jeden exemplář rodu antúrii (Anthurium) přelít.

Ono to mate, protože substrát se zdá být poměrně dost suchý, ale tím, jak mám rostliny nově zasazené do velkých květináčů, je suchý pouze na povrchu, ale když do něj zabořím prst, zjistím, že uvnitř je půda dostatečně vlhká.

A to je ten problém

Pokud si nejsme jistí, je třeba vždy prstem zkontrolovat vlhkost půdy uvnitř substrátu. To platí i pro ostatní rostliny, zjistila jsem, že dost často tím trpí hlavně rostliny ozdobné listem. Ty kvetoucí jako by byly odolnější nebo spíše více žíznivé a snesou častější zálivku.

Celá rostlina je svěšená

Pokud už kromě černých listů celá rostlina vadne, není to způsobené nedostatkem vody, ale je to další známka přelití.

V tom případě rostlinu opatrně vyndejte z květináče a ponechejte ji asi dva dny vyschnout. Nebo můžete zeminu vyměnit za suchou, nepřemokřenou a rostlinu opět zasadit. I když to je pro takto zbídačenou rostlinku poměrně velký zásah.

Každopádně jediná rada zní, nechat rostlinu jakýmkoli způsobem co nejrychleji vyschnout, ale v žádném případě ne na přímém slunci.

Bohužel, pokud už je rostlina hodně zasažená přemokřením, většinou se jí nepodaří zachránit a uhyne. V tom případě ještě oddělím mladé sazenice, které znovu zasadím a kterým se v 90% případů podaří vzpamatovat a rostou.

Přeji vám, aby se vaše rostlinky do této poslední fáze nikdy nedostaly a dobře vám prospívaly. 🙂

Pokud máte k tomuto tématu dotazy, napište mi do komentářů nebo na adresu uvedenou v kontaktech.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.