Fuchsie a jak na ně

Dnes bych vám chtěla ukázat, že pěstování fuchsií není žádná věda, jak se mnohdy říká. Stačí dodržet určitá pravidla a fuchsie vám pokvete mnoho let.

Jak tedy na to?

Fuchsie je rostlinka mnoha variet a barev. Známe je většinou jako keříky, mnohdy je můžeme vidět i v létě v okenních truhlících.

Fuchsie mohou mít květy jednoduché, ale i složené z mnoha „sukýnek“. Kvetou bez přestání od května až do října, v podstatě do prvních mrazíků, protože pak je přendavám do sklepa. Květy nevoní (alespoň ne ty moje), ale o to více přitahují oči návštěvníků svým zajímavým složením.

Posuďte sami. 🙂

Nároky na světlo

Fuchsie pěstujeme na rozptýlené světle, klidně i v polostínu, ale nikdy ne na přímém slunci. To nesnáší! Jsou to rostliny patřící spíše do letního stínu, pokud je chceme mít venku. Na trhu už jsou známé i druhy, které snesou slunce, ale moc bych na to nespoléhala.

Je dobré je mít na místě, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Jakmile budou blízko nějakého horkého vzduchu např. z ústředního topení, budou dobře prospívat, ale na spodu jejich listů se vlivem horka mohou objevit svilušky (bílé mušky). Průvan fuchsiím nevadí.

Zálivka

Fuchsie mají rády pravidelnou zálivku během vegetace, pokud je máte v zimě ve sklepě jako já, pak zimní zálivku omezíme na minimum. Během sezóny zaléváme vždy tak, aby měly v době kvetení dostatek vody, ale nesmíme je přemokřit. V podstatě zaléváme vždy, když je substrát vyschlý.

Fuchsie nepotřebují žádné rosení, stačí jim běžná pokojová teplota, lépe se jim daří spíše při nižších (do 20°C) než vysokých teplotách.

Přezimování

Jak již bylo řečeno, fuchsie kvetou od května do října. V podstatě do prvních podzimních mrazíků. A to je právě kámen úrazu pro ty, kteří mají fuchsie venku jako já. Je nutné hlídat příchod prvních mrazíků, protože fuchsie nesmí přejít mrazem, jinak zahyne. Když vidím, že už je venku chladno, sklidím všechny rostliny do sklepa, kde mají polostín a chlad.

Právě tato nízká teplota jim dělá v zimě dobře (zhruba kolem 12°C). Rostliny si odpočinou, ve sklepě shodí téměř všechny listy, protože je tam šero a zalévám je jen sporadicky.

Zkrátím loňské výhony, aby rostliny dobře kvetly

Na jaře, když už nehrozí mrazíky, je vyndám ven, zkrátím loňské pruty, aby rostliny zahoustly a dobře kvetly. Pokud byste je přenášeli ze sklepa nebo jiné chladné místnosti do pokoje, rovněž navrhuji jarní řez, abychom podpořili kvetení.

Začneme pravidelně zalévat a jednou za 14 dní přihnojovat. Fuchsie se nám do měsíce odvděčí záplavou poupat, která vyrůstají zároveň s novými listy. Nebojte se loňské výhony na jaře zkrátit, rostlině to jedině prospěje a vy se budete těšit z násady květů.

Umístění

Pokud chcete umístit fuchsie do okenních truhlíků, doporučuji na severní či východní stranu. Jinak budou fuchsie trpět přílišnými slunečními paprsky a nebude se jim dařit.  Moje mamka má každoročně fuchsie v truhlících na okně spolu s muškáty (Pelargonium horizontale), fuchsii má vždy uprostřed a kolem ní zleva a zprava vždy jeden muškát, a působí to velmi něžně. Škoda jen, že nemám foto.

Shrnutí

Když si vše shrneme, je důležité, aby:

  • rostlina nebyla na přímém slunci, ale v polostínu nebo měla rozptýlené světlo
  • měla zálivku tehdy, když je substrát opravdu vyschlý
  • mohla si v zimě odpočinout v chladné místnosti
  • byla vždy na jaře ostříhána, čímž vytvoří kompaktní tvar se spoustou květů
  • nikdy nebyla vystavena mrazíkům, jinak uhyne.

Mám slabost pro stromkové rostliny

Jakmile to jde, tak ze všeho vypěstuji stromek. 🙂 No a tady je asi metr vysoká stromková fuchsie, i když ta výška na to nevypadá, protože její větve jsou dlouhé až na zem a tím vypadá rostlina mnohem nižší.

Tak ať se vám pěstování a daří a máte fuchsie plné květů. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.