Netík (Adiantum)

Jedná se o kapradinu s velmi drobnými listy krajkového vzhledu. Vzhledem k tomu, že kapradiny vyžadují v přírodě specifické prostředí, pojďme se podívat na to, jakou péči bychom jim měli zajistit, aby se jim dařilo i v interiéru.

Jedná se o hrnkovou rostlinu, u níž nečekejte, že by vám vyrostla do příliš velké výšky. Protože jde o kapradinu, bude vytvářet spíše trs o výšce max. 30 cm.

Mně se na netíku líbí jeho nádherná zelená barva. Jde o jakýsi zvláštní, světle zelený odstín, který není tak úplně běžný.

Nároky na světlo

Netíku dělá dobře rozptýlené světlo nebo polostín. Nevystavujte jej tedy přímému slunečnímu svitu. Nikdy ho nedávejte na okenní parapet orientovaný na jih. Vyhovuje mu spíše severní okno nebo chladnější chodba.

Teplota

Tato kapradina má ráda stálou pokojovou teplotu, nevystavujte ji průvanu ani dalším teplotním výkyvům. Snese teplotu kolem 21 °C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 12 °C.

Zálivka

Vzhledem k tomu, že se jedná o kapradinu, je nutné jí zajistit pravidelnou zálivku a vysokou vlhkost vzduchu. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout. Je dobré netík často postřikovat nebo mlžit, zajistíme mu tak prostředí podobnému svému původnímu a bude se mu u nás dobře dařit.

Proto se mu bude líbit např. v koupelně, pokud tam proniká denní světlo, kde bude mít dostatek vlhkého vzduchu pro svůj zdárný růst.

Můžeme ji hnojit dvakrát měsíčně hnojivem pro pokojové rostliny.

Jak ho můžeme rozmnožit?

Netík lze snadno doma namnožit rozdělením kořenových svazků. Když uvidíme, že už se téměř nevejdou do květináče, můžeme je rozdělit do dalších nádob s tím, že bychom měli u nové rostlinky zachovat alespoň 3 – 4 výběžky lístků, raději více.

Na co si dát pozor

Pokud se listy kapradin stočí, špičky listů jsou suché nebo opadávají, pravděpodobně je vzduch příliš suchý a rostlina potřebuje více mlžit.

Pokud zelené listy zhnědnou, mohlo by to znamenat, že rostlinu zaléváte příliš tvrdou vodou nebo že má mnoho slunečního světla. Doporučuje se suché nebo zežloutlé listy jemně odstranit.

Přeji vám hodně radosti z této krásné kapradiny, myslím, že si náš obdiv skutečně zaslouží. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.