Jiřina Koppová

O mně

Mým největším cílem je ...

... vytvořit zelenou oázu tam, kde je to nejvíce potřeba. A sice dětem v dětských domovech, seniorům v pečovatelských službách a domovech důchodců, pacientům v nemocnicích.

Proč to tak cítím?

Prošla jsem si tím a nikomu bych to nepřála. Devět měsíců jsem chodila za mamkou do nemocnice (vlastně do dvou), kde měla velmi odbornou a po všech stránkách perfektní péči personálu. Ale ta muka, která jsem cítila na holých, studených chodbách s bílými kachličkami, ten prázdný studený prostor všude kolem, když jsem čekala, až mě za ní pustí na pokoj nebo až přijde lékař a dozvím se, jak na tom moje matka je a zda vůbec přežije.

Ty pocity byly hrozné samy o sobě, ale to studené nemocniční prostředí je ještě více podtrhovalo. Nikdy jsem se necítila tak bezmocná a osamělá jako tam na těch holých chodbách.

A říkala jsem si, že tohle je přesně to, co bych chtěla změnit.

I v těchto nepříjemných prostorech, kde lékařský personál pracuje na plný výkon a pacientům dennodenně poskytuje tu nejlepší péči, se můžeme cítit i jinak, než jen HROZNĚ.

Kdyby tu tak bylo alespoň pár kytek kolem. Nějaká zeleň, příroda, sem tam zelená větvička nebo kvítek. Ale nikde nic, pacienti v pyžamách a kolem jen prázdno a smutno. 

Říkala jsem si tehdy, že jednou chci všechny tyhle prostory, od nemocnic, domovů důchodců, přes dětské domovy a pečovatelské služby vybavit živými rostlinami. 

Všude tam, kde je to potřeba, tam, kde potřebujeme zmírnit nepříjemné pocity, tam, kde nemocní potřebují povzbudit pohledem do zeleně, o níž se dnes už bezpečně ví, že LÉČÍ.

Je nanejvýš nutné, aby v těchto prostorách vyzařovala energie a pohoda, která by minimalizovala svíravé pocity, jež tam občas lidé prožívají.