Pokojové rostliny, které potřebují prostor

Pokud si právě zařizujete byt a máte volné prostory, mám pro vás tip, jak je zaplnit nádhernou pokojovou rostlinou, která vám bude dodávat energii pravidelně každý den (výhody si přečtěte zde).

flickr.com

Zkuste poodstoupit od dané prostoru, podívat se na něj z dálky a pouvažujte, která rostlina by se vám do daného místa líbila. Tedy, která je pro vás něčím zvláštní, poutavá. Ne ta, kterou vám radí rozum. Ale to, co vám radí cit, intuice.

Nechte se vést

Máte rádi rostliny se zajímavě vykrajovanými listy? Nebo velké napůl svinuté listy, jako třeba u banánovníku nebo strelizie? Nebo váš pohled nadchnou spíše jehličkové větévky araukárie?

garden4syou.co.uk

Co vám dodá energii? Pohled na majestátní rostlinu na kmínku, jako má „sloní noha“ (Beaucarnea)? Je nádherná, že? Pokud vás tento pohled ohromí, pak je energie této rostliny určena právě vám. 🙂

Pokud nemáte volné prostory, nezoufejte

Mnozí z vás si teď říkají, proč já na tu nádheru nemám žádné místo! Co kdybyste poupravili váš interiér a jednu místnost udělali „vzdušnější“? Už není nutné mít obývací pokoj přeplněný nábytkem, místo dlouhé stěny můžete pokoj oživit nízkými komodami, neužitečné druhy nábytku někomu darovat a hned budete mít svěžejší a svobodnější pocit ve svém vlastním domě.

plantz.com

Další dobrou zprávou je, že většina těchto rostlin nevyžaduje přímé slunce, ale spokojí se s polostínem či rozptýleným světlem.

Ficus lyrata
(homesaholic.com)

Použijte druhy s panašovanými listy

Pokud máte možnost umístit rostlinu na místo, kde je po většinu dne světla více, můžete použít druhy s bíle či žlutě panašovanými listy. To jsou totiž rostliny, které potřebují ke svému vybarvení dostatek slunečního svitu (ne přímého slunce).

šeflera
(Zdroj: e-ogrody.pl)

Níže na obrázku vidíme dvakrát Ficus benjamina, pouze na prvním z nich je s bíle panašovanými listy, které ke svému vybarvení potřebují dostatek slunečního světla (rozptýleného), níže je pak ten samý druh pouze s celozelenými listy, který nemá takové nároky na světlo a dobře se mu daří i v polostínu.

Ficus benjamina
(Zdroj foto: crocus.co.uk)
Stejný Ficus benjamina, pouze s celozelenými listy
(Zdroj: plantideas.sedattan.com)

Neznamená to však, že rostliny s panašovanými listy nám v polostínu neporostou. Pouze nebudou mít kresbu tak výraznou nebo ji můžou úplně ztratit a mít listy pouze zelené. Jiná ztráta jim nehrozí a prospívat budou stejně dobře.

Květník tomu dodá ten správný dojem

Posuďte sami, jak květinový obal dokáže podtrhnout dojem dané rostliny. Můžeme mít sebekrásnější a poutavější rostlinu, ale když jí dáme zajímavý květinový obal, dodá jí to přidanou hodnotu (více o tom zde).

kolokázie („sloní ucho“)
(Zdroj foto: lion.drdecoration.com)
palma Chamadorea

Tak co, přesvědčila jsem vás, že mít doma alespoň jednu velkou rostlinu stojí za to? 🙂

Napište mi, jak si vedete a jak se vám daří zaplnit byt či dům rostlinami.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.