Žumen (Cissus)

Tato zajímavá pokojová rostlina je ozdobná listem a její růst je poměrně rychlý. Jedná se o popínavou rostlinu se zubatými okraji listů, která má ráda vyvázání k opoře (tyči nebo kůlu).

Světlo

Miluje jasné rozptýlené světlo, kde roste jako o závod. Nemá zvýšené nároky na pěstování, takže je vhodná i pro začátečníky.

Tuto rostlinku mám velmi ráda, protože si ji můžeme tvarovat dle libosti a zakrýt jakýkoli nevzhledný kout. Dá se přivázat provázkem k opoře a pne se po prostoru, který jí určíme.

Krásná je také v závěsném květináči, kde vyniknou její dlouhé stonky, které přepadávají přes okraj květináče.

Zálivka

Žumen vydrží i nepravidelnou zálivku, takže se nemusíte bát, že vám během dovolené uhyne. Stačí mu mírná zálivka, když vidíme, že je substrát suchý. Jednou za 14 dní můžeme přihnojit hnojivem na pokojové rostliny.

Pokud by měla rostlina vody moc nebo měla delší dobu vlhký substrát, začnou se na listech tvořit hnědé skvrny, které se kroutí jako papír. Listy odstraňte, rostlinu nechte vyschnout a poté zalévejte méně často.

Teplota

Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, která by v zimě neměla klesnout pod 12°C. Mám vyzkoušeno, že se rostlině daří i v kuchyni v přítomnosti plynu a snese i průvan.

www.brightside.me

Tvarování

Žumen můžeme zastřihávat a zaštipovat dle libosti, čím více výhonky zkrátíme, tím více podpoříme hustší růst. Jak je vidět na obrázku výše, můžeme tvarovat dle libosti.

Roste poměrně rychle, proto je dobré ji každé jaro přesadit do trochu většího květináče.

Rostlina se dobře množí právě odstřiženými stonkovými výhonky, které velmi dobře zakoření ve sklenici s vodou nebo přímo v půdě. Navrhuji do jednoho květináče sesadit asi 3 sadičky, aby byl růst kompaktnější a rostlina vypadala lépe.

Tady dobře vidíte, jak sadičky, které jsem zasadila, už pouští nové výhonky. Až lístky trochu povyrostou, odstříhnu staré zežloutlé listy (z původní rostliny) a ponechám jen nové rostlinky (zde jsou celkem tři).

Návrh na aranžmá

Žumen snese společnost ostatních zelených rostlin vyššího vzrůstu, ale dobře vynikne i jako solitér v závěsném květináči nebo vyvázaný k opoře.

Hodí se do společných výsadeb spolu s difenbachií, dracénou nebo i rostlinami kvetoucími, kde stonky žumenu vytvářejí spodní podklad ozdobné kompozice.

Můžeme ho rovněž použít i ke stromkovým druhům rostlin na pokrytí květináče, přičemž do výšky bude čnít stromková fuchsie, ibišek nebo hořcový stromek.

Tak hodně zdaru při pěstování.

Můžete mi napsat dolů do komentářů, jak se vám pěstování daří! 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.